NAJAVA: Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

NAJAVA: Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama


NAJAVA: Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se svake godine 25. studenog, u znak sjećanja na sestre Mirabal koje je 1960. godine u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Sestre Mirabal postale su simbolom nacionalnog i feminističkog otpora, a 1999. godine Ujedinjeni narodi su i službeno potvrdili 25. studeni kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

Obilježavanjem tog dana započinje i 16 dana aktivizma – globalna kampanja pod nazivom UniTE!, koju predvode organizacije civilnog društva, a simbolično traje do Međunarodnog dana ljudskih prava, 10. prosinca.

Unatoč povećanju svijesti javnosti i nešto boljem rješavanju problema nasilja nad ženama, ono je i dalje najprisutniji oblik kršenja ljudskih prava, a dodatno se intenziviralo uslijed pandemije COVID-19, globalnih konflikata te aktualne klimatske krize i ekonomskih nesigurnosti.

Svjetska zdravstvena organizacija definira nasilje nad ženama kao “svaki čin rodno uvjetovanog nasilja koji rezultira, ili može rezultirati tjelesnom, seksualnom ili mentalnom štetom ili patnjom kod žene, uključujući i prijetnje takvim činom”.

Nasilje nad ženama najrašireniji je oblik ugrožavanja temeljnih ljudskih prava (pravo na život, pravo na privatnost i obiteljski život, pravo na zaštitu dostojanstva, pravo na dom, pravo na slobodu izražavanja, pravo na život bez mučenja i nečovječnog postupanja i dr.). Globalne procjene veličine problema ukazuju na to da otprilike jedna od tri žene u nekom trenutku svog života doživi tjelesno ili seksualno nasilje, najčešće od strane svog partnera. U Hrvatskoj je svakih 15 minuta jedna žena fizički zlostavljana. Najzastupljeniji oblici nasilja nad ženama su (fizičko, psihološko, seksualno i ekonomsko) nasilje u partnerskim odnosima i seksualno uznemiravanje. Pri razumijevanju problema nasilja nad ženama, velik dio uzroka za njegovu pojavnost i perzistenciju pripisuje se rodnoj neravnopravnosti i visokoj toleranciji društva na diskriminatoran tretman žena.

Ipak, najveći broj nasilja ostaje neregistriran i neprijavljen, najčešće zbog straha od izazivanja nasilnika i uzrokovanja još težeg nasilja, ekonomske ovisnosti, niske razine samopouzdanja, mišljenja kako ionako nitko ne može pomoći…

Poseban aspekt problema jest nasilje i uznemiravanje na radnome mjestu. U skladu s Direktivom 2024/1385 Europskog parlamenta i Vijeća o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (EK, 2024: točka 65. preambule), seksualno uznemiravanje na radnome mjestu smatra se „oblikom diskriminacije na temelju spola u direktivama 2004/113/EZ3, 2006/54/EZ4 i 2010/41/EU5“, definiranom kao „svaki neželjeni oblik verbalnog, neverbalnog ili fizičkog ponašanja seksualne naravi kojim se želi povrijediti dostojanstvo osobe odnosno kojim se postiže takav učinak, posebno kad to ponašanje stvara zastrašujuće, neprijateljsko, degradirajuće, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje“.

Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Zaklada Friedrich Ebert u Zagrebu proveli su tijekom 2024. istraživanje o seksualnom uznemiravanju radnica i radnika. Cilj je istraživanja bio prikupiti podatke o seksualnom uznemiravanju na radnom mjestu u Hrvatskoj, kao dio šireg međunarodnog projekta (uz Hrvatsku, istraživanje je provedeno i u Bugarskoj, Češkoj Republici, Grčkoj, Italiji i Slovačkoj) koji je usmjeren na prikupljanje informacija, potvrđivanje znanja i iskustava u pogledu seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu (uključujući čimbenike ranjivosti radnica ili radnika) te pružanje temelja sindikatima za socijalni dijalog, aktivnosti zagovaranja i aktivnosti i programe edukacije, osvješćivanja i zaštite radnica i radnika od nasilja i uznemiravanja u svijetu rada.

Istraživački izvještaj zaključen je u studenome 2024., a predstavljanje rezultata istraživanja javnosti bit će organizirano 25. studenoga 2024., na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u prostorijama FES-ovog ureda u Zagrebu, Praška 8, s početkom u 10.00 i okvirnim trajanjem do 11.30.

Nakon predstavljanja rezultata istraživanja, istoga dana, od 12.00h, na Trgu kralja Tomislava u Zagrebu (betonski plato pored spomenika), bit će održan aktivistički performans uz jednodnevnu pop-up izložbu o rezultatima istraživanja i preporukama za djelovanje s ciljem sprečavanja seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu.

Tijekom akcije, aktivistkinje Ženske sekcije SSSH informirat će građane (dijeljenjem letaka, poticanjem na razgovor i dijeljenje iskustava) o rezultatima istraživanja, o oblicima i iskustvima seksualnog uznemiravanja te o tome što možemo i trebamo učiniti kako bismo zajedno stvorili radna mjesta bez nasilja i uznemiravanja.

Nakon akcije 25.11., pop-up izložba (na devet roll-up bannera-'pingvina' i kartonskih silueta žena) bit će preseljena i dostupna za razgledavanje tijekom „16 dana aktivizma“ u predvorju Radničkog doma, Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Trg kralja Petra Krešimira IV. br. 2.

Napomena: U slučaju lošeg vremena, cijeli događaj (i predstavljanje rezultata istraživanja i aktivistički performans) selimo u Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Trg Petra Krešimira IV. br 2. – potvrdu točne lokacije poslat ćemo pravodobno.